• DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
    DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
  • ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
    ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
  • UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
    UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
  • URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
    URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
  • SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
    SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
  • AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
    AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
  • duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
    duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
  • MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
    MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
  • YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
    YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
  • BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
    BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".
Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI
TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI

Beraberlikler gecesi…      ...

DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM

Matt Dillon’la belgesel çekti…  ...

TANSU SARI PAZAR BOMBASI
TANSU SARI PAZAR BOMBASI

İkinci yarıda Göztepe…    ...

ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ

Estesante Beauty markasıyla da başarılarından...

UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ

“Me Nokta Ali” izleyiciyle buluştu…...

TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI
TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI

Atalanta’ya dikkat!!!      ...

URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
URIEL’DEN DEV ANLAŞMA

Yılbaşı’nda Almanya’da konser verecek…  ...

TANSU SARI CUMA BOMBASI
TANSU SARI CUMA BOMBASI

İzmir’de bol gol….    ...

TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI
TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI

Kadıköy’de bol gol…    ...

SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR

Ödül aldı…      ...

Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor
​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor

Bazıları için karantina bir ömür...

Murat Deste’den Dev Adım
Murat Deste’den Dev Adım

Sağlıkta büyük transfer….. Ortadoğu Grup...

TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI
TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI

Zor bir gece olacak…  ...

GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ
GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ

Garip Plak çalışmalarına Ankara Oyun...

İşte Seren Serengil’in Kuaförü
İşte Seren Serengil’in Kuaförü

Sanat ve cemiyet hayatının ünlü...

TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI
TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI

Zorlu bir futbol gecesi bizi...

""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
APT grupları mobil platformlar üzerinden Asya’daki faaliyetlerini artırdı
APT grupları mobil platformlar üzerinden Asya’daki faaliyetlerini artırdı
2020’nin ilk çeyreğindeki gelişmiş kalıcı tehdit (APT) faaliyetleri, zararlı yazılımların mobil platformları daha sık hedef aldığını, bazı saldırıların yalnızca mobil platforma yönelik düzenlendiğini gözler önüne serdi. Aynı zamanda, özellikle yeni...
4 Mayıs 2020 23:57
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır
""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".

2020’nin ilk çeyreğindeki gelişmiş kalıcı tehdit (APT) faaliyetleri, zararlı yazılımların mobil platformları daha sık hedef aldığını, bazı saldırıların yalnızca mobil platforma yönelik düzenlendiğini gözler önüne serdi. Aynı zamanda, özellikle yeni grupların Asya’daki faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları, geleneksel gelişmiş grupların ise operasyonlarında çok daha seçiçi oldukları görüldü. Bunlar ve dünya genelindeki diğer APT eğilimleri Kaspersky’nin en yeni üç aylık tehdit istihbaratı özetinde ele alındı.

Son üç aylık APT eğilimleri özeti, Kaspersky’nin özel tehdit istihbaratı araştırmalarının yanı sıra başka kaynaklardan toplanan bilgileri de içeriyor. Özette araştırmacıların herkesin bilmesi gerektiğine inandığı önemli gelişmeler yer alıyor.

2020’in ilk çeyreğinde elde edilen bulgular Asya’daki APT faaliyetlerinin Güneydoğu Asya, Kore ve Japonya’daki saldırılarla arttığını gösterdi. Kaspersky yaratıcı ve bazen düşük bütçeli saldırılarla adından söz ettiren yeni APT gruplarının CactusPete ve Lazarus gibi tanınmış grupların yanında varlığını hissettirmeye başladığını da gözlemledi.

Bunların yanı sıra mobil platformlara artan ilgi, bu platforma düzenlenen saldırıların ve zararlı yazılım dağıtımının artacağının sinyalini veriyor. Kaspersky yakın zaman önce mobil saldırılara odaklanan birçok saldırı hakkında raporlar yayınladı. Bunlar arasında, Hong Kong’da iOS ve Android cihazlarına yönelik LightSpy tuzak saldırısı ve Güneydoğu Asya’daki kurbanları hedef alan PhantomLance adlı Android casusluk saldırısı yer alıyor. Bu iki saldırıda da forumlar ve sosyal medyadan Google Play uygulama mağazasına kadar birçok farklı çevrim içi platformdan başarılı bir şekilde yararlanılması, saldırganların zararlı yazılımları dağıtmak için kullandığı akıllı yöntemleri gözler önüne seriyor.

Mobil zararlı yazılımları yalnızca Asya’yı hedef alan APT grupları kullanmıyor. Örneğin, TransparentTribe adlı grup “USBWorm” adını verdikleri yeni bir modülle Afganistan ve Hindistan’daki kullanıcıları hedef alan bir saldırı düzenledi. Geliştirilen zararlı yazılım Android cihazlarını etkiledi. Saldırıda kullanılan zararlı yazılım, GitHub’da herkese açık bulunabilen açık kaynaklı “AhMyth” Android uzaktan yönetim aracının değiştirilmiş bir sürümüydü.

COVID-19 salgını da Mart ayının ortasından beri çeşitli APT grupları tarafından kurbanları çekmek için kullanılıyor. Ancak bunun kurbanlardan yararlanmak için kullanılan popüler bir konu olmanın dışında yeni bir taktik için değerlendirildiği henüz görülmedi. COVID-19 konusunu kullanan APT grupları arasında Kimsuky, Hades ve DarkHotel yer alıyor.

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı Vincente Diaz, “APT faaliyetleri salgın sırasında durmadı. Bazı tehdit grupları bu durumdan farklı şekillerde yararlanmaya çalıştı. Örneğin, itibarlarını artırmak için bu dönemde sağlık kuruluşlarını hedef almayacaklarını açıklayanlar oldu. Elde ettiğimiz bulgular APT faaliyetlerini yönlendiren en önemli etkenlerin finansal kazanç ve jeopolitik konular olmaya devam ettiğini gösteriyor. Son iki yıl içinde ortaya çıkan gruplar kalıcı tehditler olarak yerlerini sağlamlaştırmış durumda. Mobil platformlara yönelik saldırılar artmaya devam ediyor. Yeni gruplar yaratıcı çözümlerle ortaya çıkarken daha tecrübeli gruplar ise neredeyse görünmez hale geldi. Bunun muhtemel nedeni hepimizin karşı karşıya kaldığı değişken şartlar olabilir. Her zaman olduğu gibi, her şeyi göremediğimizi ve henüz radarımıza girmeyen veya tamamen anlamadığımız faaliyetler olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle bilindik ve bilinmedik tehditlere karşı korunmak herkes için büyük önem taşıyor.” dedi.

Birinci çeyrek APT eğilimleri raporu Kaspersky’nin yalnızca abonelerine sunduğu tehdit istihbaratı raporlarının bir özetini sunuyor. Raporda ayrıca araştırmalara ve zararlı yazılım avına yardımcı olacak Sızma Belirtileri (IOC) verileri ve YARA kuralları yer alıyor. Daha fazla bilgi için intelreports@kaspersky.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Kaspersky araştırmacıları, tanınmış veya tanınmamış bir tehdit grubu tarafından düzenlenen bu tür bir saldırıdan etkilenmemek için şunları öneriyor:

  • Güvenlik merkezi ekiplerinizin en yeni Tehdit İstihbaratı verilerine ulaşmasını sağlayın. Böylece tehdit grupları tarafından kullanılan yeni araçlar, teknikler ve taktikler hakkında güncel bilgiye sahip olabilirler.
  • Uç nokta seviyesinde tespit, soruşturma ve vakalara zamanında müdahale için Kaspersky Endpoint Detection and Response gibi bir uç nokta tespit ve müdahale çözümü kullanın.
  • Uç nokta güvenlik çözümlerinizin mobil cihazlar için de koruma sağladığından emin olun. Bu çözüm, mobil platformları hedef alan web tehditlerine ve zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamasının yanı sıra uygulama ve cihaz denetimi de sunmalı.
  • Mutlaka bulunması gereken uç nokta koruma çözümlerinin yanı sıra gelişmiş tehditleri ilk aşamada ağ düzeyindeyken tespit eden, Kaspersky Anti Targeted Attack Platform gibi kurumsal sınıf bir güvenlik çözümü kullanın.
  • Çoğu hedefli saldırı kimlik avı veya diğer bir sosyal mühendislik yöntemiyle başladığından, Kaspersky Automated Security Awareness Platform gibi bir hizmet üzerinden güvenlik farkındalığı eğitimleri verin ve pratik becerileri öğretin.

2020 birinci çeyrek APT eğilimleri raporunun tamamını Securelist’te okuyabilirsiniz.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 270.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa