• DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
  DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
 • ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
  ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
 • UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
  UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
 • URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
  URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
 • SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
  SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
 • AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
  AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
 • duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
  duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
 • MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
  MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
 • YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
  YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
 • BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
  BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".
Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI
TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI

Beraberlikler gecesi…      ...

DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM
DEMET ÖGER’DEN İLGİNÇ DENEYİM

Matt Dillon’la belgesel çekti…  ...

TANSU SARI PAZAR BOMBASI
TANSU SARI PAZAR BOMBASI

İkinci yarıda Göztepe…    ...

ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ
ŞEBNEM DEMİR’İN TATİL KEYFİ

Estesante Beauty markasıyla da başarılarından...

UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ
UĞUR KARAKUZU’DAN KOMEDİ FİLMİ

“Me Nokta Ali” izleyiciyle buluştu…...

TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI
TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI

Atalanta’ya dikkat!!!      ...

URIEL’DEN DEV ANLAŞMA
URIEL’DEN DEV ANLAŞMA

Yılbaşı’nda Almanya’da konser verecek…  ...

TANSU SARI CUMA BOMBASI
TANSU SARI CUMA BOMBASI

İzmir’de bol gol….    ...

TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI
TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI

Kadıköy’de bol gol…    ...

SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR

Ödül aldı…      ...

Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor
​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor

Bazıları için karantina bir ömür...

Murat Deste’den Dev Adım
Murat Deste’den Dev Adım

Sağlıkta büyük transfer….. Ortadoğu Grup...

TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI
TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI

Zor bir gece olacak…  ...

GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ
GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ

Garip Plak çalışmalarına Ankara Oyun...

İşte Seren Serengil’in Kuaförü
İşte Seren Serengil’in Kuaförü

Sanat ve cemiyet hayatının ünlü...

TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI
TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI

Zorlu bir futbol gecesi bizi...

""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
BM, kadınlarda ve göçmenlerde bağımlılığı Yeşilay’dan dinledi
BM, kadınlarda ve göçmenlerde bağımlılığı Yeşilay’dan dinledi
Yeşilay 18 ülke temsilcisiyle Viyana’daki Birleşmiş Milletler konferansına katıldı BM, kadınlarda ve göçmenlerde bağımlılığı Yeşilay’dan dinledi Yeşilay, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na katılarak...
3 Mart 2020 23:57
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır
""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".

Yeşilay 18 ülke temsilcisiyle Viyana’daki Birleşmiş Milletler konferansına katıldı

BM, kadınlarda ve göçmenlerde bağımlılığı Yeşilay’dan dinledi

Yeşilay, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na katılarak göçmenlerde ve kadınlarda alkol ve madde bağımlılığına ilişkin güncel araştırmaları paylaştı. Araştırmaların kadınların yüzde 61’inin arkadaşı, yüzde 20’sinin eşi veya sevgilisi vesilesiyle madde ya da alkolle tanıştığını gösterdiğini belirten Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık, göçmenler arasında ise maddeyle ilk temasın 10-12 yaşları arasında gerçekleştiğini ifade etti. Işık, “Yeşilay olarak 100 yıldır, bilimsel verilere ve kanıta dayalı çalışmalar yürütüyor; edindiğimiz deneyimi de dünyada bu alanda çalışan kurumlarla paylaşarak bağımlılıklarla mücadelenin küresel çapta güçlenmesini sağlıyoruz” dedi. 18 Ülke Yeşilayı’ının kendi ülkelerinden örnek çalışmalarını paylaştıkları toplantı boyunca Yeşilay Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan eserlerin yer aldığı bir sergi de ziyarete açıldı.

Bilimselliği temel alarak bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na (CND) katıldı. 2 – 6 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Birleşmiş Milletler Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Türk Yeşilayı’nın liderliğinde 18 ülkenin Yeşilay yöneticileri katıldı. Yeşilay temsilcileri 11 farklı oturumda deneyimlerini ve çalışmalarını paylaştı.

Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık “100 Yıllık Tecrübe: Kadınlar, Göçmenler ve Diğer Hassas Gruplar Özelinde Kanıta Dayalı Çalışmalar” başlıklı oturumda göç, bağımlılık ve Türkiye’de tedaviye başvuranlarda bağımlılık profiline ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Araştırma sonuçları ile ilgili konuşan Sultan Işık şunları söyledi:

“Alkol ve madde kullanımı ile bağımlılıklarla mücadele söz konusu olduğunda farklı grupları ayrı ayrı incelemek, hem nedenleri anlamak hem de çözüm üretmek açısından büyük önem taşıyor. Biz Yeşilay olarak 100 yıldır, bilimsel verilere ve kanıta dayalı çalışmalar yürütüyor; edindiğimiz deneyimi de dünyada bu alanda çalışan kurumlarla paylaşarak bağımlılıklarla mücadelenin küresel çapta güçlenmesini sağlıyoruz. Bugün ülkemize baktığımızda kadınlar ve göçmen nüfus özellikle yakından incelenmesi ve değerlendirilmesi gereken gruplar olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlarda bağımlılık tedavisini etkileyen kişisel ve çevresel faktörler ile Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin alkol ve madde kullanımı ve bağımlılığı açısından bireysel ve çevresel risk faktörlerini inceleyen çeşitli araştırmalar var. Bu araştırma sonuçlarının önleme politikalarının hayata geçirilmesine ışık tutacağına inanıyoruz.”

Maddeyle ilk temas yaşı 10 – 12 oldu

Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin alkol ve madde kullanımına ilişkin güncel verileri paylaşan Işık“Araştırmalar bize göçün ilk aşamalarında alkol ve madde kullanımının yaygın olmadığını, ancak artan sosyal zorluklarla birlikte artışa geçtiğini gösteriyor. Özellikle kadınlarda anti-anksiyete ve anti-depresan kullanımı önemli ölçüde yüksekken; göçmen nüfus içinde alkol kullanımı çok yaygın.Bekar erkek nüfusu, madde ve alkol bağımlılığı açısından en yüksek risk grubu olarak karşımıza çıkıyor. Madde ile ilk temas genellikle 10-12 yaşları arasında gerçekleşiyor. Sosyo-ekonomik koşullar nedeniyle okula gidemeyen çocuklar, bağımlılığa açık hale geliyor. Bu durum, erken önleme politikalarını bir zorunluluk haline getiriyor” dedi.

Göçmenlerin büyük bir kısmının yakın gelecekte Suriye’ye dönme planları olmadığını belirten Işık, “Göçmenlerin bağımlılık da dahil olmak üzere tüm sosyo-ekonomik sorunları Türkiye’nin sorunlarıdır. Bu doğrultuda kurumsallaşmış önleme, müdahale, tedavi ve rehabilitasyon programları sosyal uyum programları ile eş zamanlı yürütülmelidir” ifadelerini kullandı.

Bağımlı kadınların yüzde 40’ı 25-34 yaş aralığında

Madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda bir diğer önemli grubun da kadınlar olduğunu vurgulayan Işık, kadınlarda bağımlılık tedavisini etkileyen kişisel ve çevresel faktörlerine ilişkin bilgileri de aktardı. Araştırmaya göre madde kullanımına bağlı psikososyal problemler kadınlarda daha hızlı ortaya çıkıyor ve daha şiddetli görülüyor. Tedaviye başlama ve tedavi süresi, eşzamanlı psikiyatrik bozukluklar, altta yatan tıbbi ve biyolojik faktörler, cinsiyet farklılıkları tedavi sürecinde rol oynayan sosyal faktörler olarak belirtiliyor.

Kadınların madde kullanımına başlama ve devam etmenin nedenleri incelendiğinde, ana faktörlerin aile ve yakın çevre, travmatik deneyimler ve eşlik eden zihinsel bozukluklar olduğunu belirten Işık sözlerine şöyle devam etti:

“Bağımlı kadınların yüzde 40’ının 25-34 yaş aralığında olduğunu; yüzde 61’inin arkadaşı, yüzde 20’sinin eşi/sevgilisi vesilesiyle madde ya da alkolle tanıştığını görüyoruz. Araştırma sonuçları, bağımlılığı bulunan kadınların yüzde 63’ünün intihar girişiminde bulunduğunu, yüzde 32’sinin de hukuki sorunlar yaşadığını gösteriyor. Sosyal etiketlere maruz kalma, finansal zorluklar, önceki tedaviyle ilgili olumsuz deneyim ve tedavi hakkında bilgi eksikliği kişilerin bağımlılıkla mücadele etmesini engelliyor. Ancak yine de fiziksel yoksunluk belirtileri, aile ilişkilerindeki bozulma ve riskli davranışların gelişimi gibi sebeplerle tedavi arayışına giriyorlar. Bu noktada doğru bilgilendirilmeleri, bu alanda uzman isimlerden destek almaları tedavi sürecinin başarıyla tamamlanması açısından büyük önem taşıyor.”

Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık

18 Ülke Yeşilayı’ndan 11 farklı bağımlılık sunumu

63. CND’ye Türkiye’nin yanı sıra, Afganistan, Arnavutluk, Bosna, Brezilya, Fas, Güney Afrika, Gürcistan, Karadağ, Kenya, Kıbrıs, Kuzey Makedonya, Malezya, Nijerya, Sırbistan, Sudan, Uganda ve Ürdün olmak üzere 18 Ülke Yeşilayı katıldı.

Ülke Yeşilay’larının katkıları ile Madde Kullanımın Önlenmesi ve Tedavisinde Toplumsal Hareketler, Önleme İnisiyatifleri ve Etkin Madde Eğitiminin Desteklenmesi, Atıksu Analizi, Sınır Tanımayan Önleme: Balkanlar Özelinde Etkin Madde Politikası, Bağımlılığın Önlenmesinin Ötesinde: Geleceklerini Oluşturmak için Gençlerin Güçlendirilmesi, Sağlık Sisteminin Bütünleyici Bir Parçası Olarak Kanıta Dayalı Tedavi, Afrika’nın Sesi: 6 Ülkeden Örneklerle Sürdürülebilirliği Önleme, Madde Alanında Kritik bir Aktör Olarak Medya, Uyuşturucudan Arındırılmış İşyerleri Programı: Önleme, Tedavi ve İyileşme, Uyuşturucu Kullanımının Önlenmesine Gençlerin Katılımı: Sağlıklı Ve Müreffeh Topluluklar Ve Toplumlar İnşa Etmenin Bir Yolu başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın kazananları 3. kez Viyana’da

Yeşilay’ın kamuoyunun ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek için düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın kazananlarından oluşan sergiyi bu yıl 3’üncü kez toplantı boyunca katılımcıların ziyaretine açtı. 4 yıldır düzenlenen ve tüm dünyadaki karikatüristlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada öne çıkan eserler, ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Yeşilay, uluslararası arenada bilimsel çalışmalarının yanı sıra bu alanda yürüttüğü sanatsal çalışmalarla da dikkat çekti.

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

Türkiye genelinde 118 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 80 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 42 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet vermektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa