• SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
  SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
 • AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
  AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
 • duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
  duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
 • MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
  MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
 • YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
  YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
 • BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
  BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
 • ASİL ÇAĞIL’A BÜYÜK ONUR
  ASİL ÇAĞIL’A BÜYÜK ONUR
 • ÖZEN YILDIRIM’DAN YENİ ŞARKI
  ÖZEN YILDIRIM’DAN YENİ ŞARKI
 • AĞRI’YA WILMA ELLES DAMGASI
  AĞRI’YA WILMA ELLES DAMGASI
 • SEVTAP ÇAPAN’A BÜYÜK ONUR
  SEVTAP ÇAPAN’A BÜYÜK ONUR
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".
Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR

Ödül aldı…      ...

AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI

Müziğin son dönemdeki genç yıldızlarından...

TANSU SARI SALI BOMBASI
TANSU SARI SALI BOMBASI

İlk yarılara dikkat!!!    ...

TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI
TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI

Napoli yıkılır…      ...

duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
duqqan’DA LARA RÜZGÂRI

Lara kendisini dinlemeye gelenleri sesi...

TANSU SARI PAZAR BOMBASI
TANSU SARI PAZAR BOMBASI

Gol pazarı…      ...

TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI
TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI

Beşiktaş puan kaybeder…    ...

MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER

“Kahve Sefası”      ...

TANSU SARI CUMA BOMBASI
TANSU SARI CUMA BOMBASI

Gol gecesi….      ...

YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK

Vites arttırdılar…      ...

Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor
​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor

Bazıları için karantina bir ömür...

Murat Deste’den Dev Adım
Murat Deste’den Dev Adım

Sağlıkta büyük transfer….. Ortadoğu Grup...

TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI
TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI

Zor bir gece olacak…  ...

GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ
GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ

Garip Plak çalışmalarına Ankara Oyun...

İşte Seren Serengil’in Kuaförü
İşte Seren Serengil’in Kuaförü

Sanat ve cemiyet hayatının ünlü...

TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI
TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI

Zorlu bir futbol gecesi bizi...

""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
PANDEMİ DÖNEMİNDE HAMİLELİK
PANDEMİ DÖNEMİNDE HAMİLELİK
Koronavirüsün ilk çıkış noktası olan Çin’in Wuhan bölgesinden günümüze kadar geçen 12 aylık süreçte, dünyanın her yerinde her yaştan insanın bir numaralı gündemi haline geldi.     Şimdilik hakkında bildiklerimiz...
24 Aralık 2020 04:18
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır
""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".

Koronavirüsün ilk çıkış noktası olan Çin’in Wuhan bölgesinden günümüze kadar geçen 12 aylık süreçte, dünyanın her yerinde her yaştan insanın bir numaralı gündemi haline geldi.

 

 

Şimdilik hakkında bildiklerimiz son derece kısıtlı ve koronavirüs gizemini koruyarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden gelen veriler toplanmaya başladıkça covid-19’a bağlı ölüm oranları ve oluşturduğu komplikasyonlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık.

Aslında koronovirüsun daha önceden bilinen bir virüs ailesi. Yani başka alt tipleri de var. Bunlar genelde hafif gribal enfeksiyona neden oluyor. Ancak covid-19 yani şu anki pandemiden sorumlu olan tip maalesef öyle değil. Özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan bireylerde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Covid-19’un tedavisi ve önlenmesine yönelik aşı ve ilaç çalışmaları son hızla devam ederken, diğer bir hassas grup olan gebeler, gebe kalmayı düşünenler, bebekler için endişelenmeli miyiz? Koronavirüs hamileleri nasıl etkiliyor? Hamile birine koronavirüs bulaşırsa ne yapılmalı? Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler emzirebilir mi? Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve doğum, Dr. Öğr.Üyesi Berk Bulut yazdı…

 

HAMLİLELİK VE COVİD- 19

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve önümüzdeki dönemde de kolay kolay hafızalardan silineceğe benzemeyen eşsiz bir dönem yaşıyoruz. Eşsiz derken olumlu bir şeyi kastetmeyi çok isterdik ama bu defa öyle değil ne yazık ki. Çin’den kaynaklanan ve tüm dünyayı saran yeni tip Koronavirüs’ün neden olduğu pandemi toplam 70 milyondan fazla COVID -19 olgusu ile küresel anlamda bir tehdit olmaya devam ediyor. Hastalığın özellikle kronik hastalıkları olanlar ve yaşlılar gibi bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha şiddetli etki yaptığı biliniyor ve bu özel alt gruplarda önlemlerin artırılması öneriliyor. Koronavirüs Hastalığı “COVID -19”un özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar ve bebekler üzerindeki etkisi ile ilgili olarak kesin bilgilerimiz çok az. Bununla birlikte, hamilelik dönemindeki kadınların grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ciddi şekilde etkilenebildikleri bilinmektedir.Bu nedenle, hamile kadınlar COVID -19 için risk altındaki bir popülasyon olarak düşünülmelidir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, hamile kadınların hastalığı kapmaları durumunda plasenta aracılığıyla hastalığı bebeklerine bulaştırdıklarına ilişkin veri yoktur. Bunun yanında, hamilelik sırasında geçirilen, ateş, öksürük, halsizlik belirtilerinin olduğu her hastalık durumunda bebeğin de yakından takip edilmesi gereklidir. Hamileyken COVID -19 hastalığı geçirip, iyileşme sonrasında doğum yapan annelerin bebeklerinde de yenidoğan döneminde her hangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Bu konulardaki çalışmalar devam etmektedir. Şu ana kadar COVID -19 geçirmiş annelerde sezaryen yapılması veya yapılmaması yönünde de net bir öneri yoktur. Hamilelik döneminde Koronavirüs bulaşmasından korunmak için yapılması gerekenler genel korunma önlemleri ile aynıdır. Genel hijyene dikkat etmek, elleri sık sık yıkayıp dezenfekte etmek, yüz bölgesine dokunmamak, sosyal mesafe kurallarına uymak, kalabalık ortamlardan olabildiğince kaçınmak, maske kullanımını doğru ve devamlı şekilde uygulamak alınabilecek önlemlerdir.

EMZİRME VE COVİD-19

Yenidoğan bebeklerde annenin ten tene temasta bulunarak bebeğini emzirmesi çok önemlidir ve bebeğin gelişimi için çok değerlidir. Şimdiye kadar aktif COVID-19 hastalığı sırasında virüsün sütten bebeğe geçtiği gösterilmemiştir. Bu konuda da çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. COVİD-19 tanısı konmuş olan ya da temaslı olup şüpheli durumda bulunan annelerde emzirme sırasında mutlaka maske takılması, bebeğe temastan önce ve sonra ellerin yıkanarak dezenfektan ile temizlenmesi ve annenin dokunduğu tüm yüzeylerin temizlenerek dezenfekte edilmesi gereklidir. Eğer üzerine doğru öksürmediyse annenin her emzirme öncesi memeyi yıkamasına da gerek yoktur.

COVİD-19 AŞILARI VE HAMİLELİK   YAPILMALI MI? NE YAPMALI?

COVİD-19 hastalığına karşı bireysel ve toplumsal bir çok koruyucu önlem önerilmekte olsa da, hastalığın geniş anlamda önlenmesi içini konunun uzmanı bilim insanlarının ortak görüşü bir aşının geliştirilmesi gerektiği yönündeydi. Bugün itibariyle değişik geliştirme aşamalarında bulunan 130’dan fazla aşı çalışması devam ediyor. Bunların içinde yaygın kullanıma sunulabilen aşıların hiç biri geliştirme aşamalarında hamile kadınlar üzerinde herhangi bir çalışmada denenmedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Maternal Fetal Tıp Derneği, hamilelik sırasında yapılmasında sakınca olmayan başka aşılarla benzer yöntemler kullanılarak üretilen Koronavirüs aşılarının hamile kadınlarda da yapılabilmesi yönünde görüş bildirmekte. Bununla birlikte, aşı üretiminde ilk kez denenen tekniklerle üretilen aşıların hamile kadınlarda nasıl bir güvenlik profiline sahip olacağı henüz net bilinmiyor. Bu yeni yöntemlerle üretilen aşılar mRNA aşıları olarak biliniyorlar ve istenmeyen etkilerinin ve anne karnındaki bebeğe zarar verme risklerinin daha az olacağı düşünülüyor. Şu anda hamile kadınlar ve emziren anneler için en doğrusu hastalığa maruz kalma risklerine, eşlik eden başka kronik hastalıkların varlığına ve yapılması düşünülen aşının güvenlik profiline bakılarak doktoruyla birlikte karar vermesi ve bundan sonraki dönemde açıklanması beklenen aşı güvenliği bilgilerini takip etmesi olacaktır.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa