• SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
  SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
 • AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
  AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
 • duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
  duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
 • MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
  MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
 • YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
  YONTAN KARDEŞLERDEN FLAŞ ATAK
 • BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
  BARBAROS UZUNÖNER’E BÜYÜK İLGİ
 • ASİL ÇAĞIL’A BÜYÜK ONUR
  ASİL ÇAĞIL’A BÜYÜK ONUR
 • ÖZEN YILDIRIM’DAN YENİ ŞARKI
  ÖZEN YILDIRIM’DAN YENİ ŞARKI
 • AĞRI’YA WILMA ELLES DAMGASI
  AĞRI’YA WILMA ELLES DAMGASI
 • SEVTAP ÇAPAN’A BÜYÜK ONUR
  SEVTAP ÇAPAN’A BÜYÜK ONUR
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".
Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI
TANSU SARI PERŞEMBE BOMBASI

Kadıköy’de bol gol…    ...

SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR
SEVGİ YALÇIN’A BÜYÜK ONUR

Ödül aldı…      ...

AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI
AHSEN ALMAZ’DAN AYRILIK ŞARKISI

Müziğin son dönemdeki genç yıldızlarından...

TANSU SARI SALI BOMBASI
TANSU SARI SALI BOMBASI

İlk yarılara dikkat!!!    ...

TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI
TANSU SARI PAZARTESİ BOMBASI

Napoli yıkılır…      ...

duqqan’DA LARA RÜZGÂRI
duqqan’DA LARA RÜZGÂRI

Lara kendisini dinlemeye gelenleri sesi...

TANSU SARI PAZAR BOMBASI
TANSU SARI PAZAR BOMBASI

Gol pazarı…      ...

TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI
TANSU SARI CUMARTESİ BOMBASI

Beşiktaş puan kaybeder…    ...

MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER
MEHMET ÖCAL’DAN YENİ ESER

“Kahve Sefası”      ...

TANSU SARI CUMA BOMBASI
TANSU SARI CUMA BOMBASI

Gol gecesi….      ...

Bu kadarına da pes!
Bu kadarına da pes!

Kaynarca ilçesinde marketten aldıkları tavuğun...

​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor
​Bazıları için karantina bir ömür sürüyor

Bazıları için karantina bir ömür...

Murat Deste’den Dev Adım
Murat Deste’den Dev Adım

Sağlıkta büyük transfer….. Ortadoğu Grup...

TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI
TANSU SARI ÇARŞAMBA KUPONLARI

Zor bir gece olacak…  ...

GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ
GARİP PLAK’TAN MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ

Garip Plak çalışmalarına Ankara Oyun...

İşte Seren Serengil’in Kuaförü
İşte Seren Serengil’in Kuaförü

Sanat ve cemiyet hayatının ünlü...

TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI
TANSU SARI CUMARTESİ KUPONLARI

Zorlu bir futbol gecesi bizi...

""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Selçuk Aka’dan Korona Sitemi
Selçuk Aka’dan Korona Sitemi
Usta Basın Danışmanı Selçuk Aka “Korona; baharımızı kara kışa çevirdi” dedi… Sanatçı danışmanı olursan bir konu hakkında ifade edeceğin sözler de bir şarkının güftesinden cımbızlanmış sözlerden oluşuyor. Yılların basın danışmanı...
6 Ekim 2020 17:48
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır
""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""".

Usta Basın Danışmanı Selçuk Aka “Korona; baharımızı kara kışa çevirdi” dedi…

Sanatçı danışmanı olursan bir konu hakkında ifade edeceğin sözler de bir şarkının güftesinden cımbızlanmış sözlerden oluşuyor. Yılların basın danışmanı Selçuk Aka; Korona’nın hayatları cehenneme çevirdiğini söylüyor

11 Mart’tan günümüze ekmeği aslanın ağzından midesine indiren Korona pek çok sektörü olduğu gibi sanat dünyasını da feci şekilde vurdu.

Ansızın gelen ve geldiği günden itibaren ülkede sağlık adına huzur bırakmayan Korona, insanları içlerinde ölüm korkusuyla yaşamaya mahkum ederken açlık ve sosyal tükenmişlikte Korona kaynaklı bu korkunun üzerine adeta tüy dikiyor.

Ünlü danışman sanatçılar adına tedirgin, sanat dünyası adına endişeli. “Korona baharımızı kışa çevirdi” demekle kalmıyor bakın sizlerin bilmediği daha başka neleri önünüze getiriyor.

İSTEDİĞİNİ ÖLDÜRÜYOR İSTEDİĞİNİ SAKAT BIRAKIYOR

“Korona’nın tura çıktığı Çin’den tutunda dünyanın bir ucundaki ABD’ye kadar yerküre’de durum aynı. Gözün görmediği bir canlı çıktı bütün dünyayı kasıp kavurdu, kasıp kavurmaya da devam ediyor. Canının istediğini öldürüyor, canının istediğini sakat bırakıyor canının istemediklerine de korku içinde bir hayat yaşatıyor. Bugün alıp verdiğimiz şu nefese şükrediyoruz.”

HOYRATÇA KULLANDIĞIMIZ SAĞLIĞIMIZ ŞİMDİ GÖZÜMÜZÜN BEBEĞİ OLDU

Sözlerine şöyle devam ediyor Aka, Korona’nın patladığı ana kadar sağlığımız hiçbirimizin umurunda değildi. Tamam, kendi aramızda birbirimize ‘Allah sağlık versin’ gibi beylik laflar ediyorduk ama dilimizden dökülen sağlık kelimesini bugün ki gibi anlamını bilerek terennüm etmiyorduk. Hoyratça kullandıklarımızın en başında sağlığımız geliyordu. Şimdi ise sağlığımıza bir zeval gelecek diye ödümüz koparak yaşıyoruz. Geldiğimiz duruma bakar mısın?”

GLOBAL HAYATLAR LOKAL YAŞAMLARA DÖNÜŞTÜ

“Akşam olunca televizyonun karşısına geçip Sağlık Bakanı’nın ağzından çıkacakları merakla beklemeyen var mıdır acaba?” diyen Aka, Korona’nın hayatları lokalleştirdiğini belirterek, “Eskiden cebinde parası olanlar dünyanın her yerine gidiyor, eğleniyor, alışverişini yapıyor ve ülkesine dönüyordu. Ben öğle yemeği için özel jetiyle birkaç saatliğine İtalya’ya Lazanya yemeye gidip gelenleri biliyorum. Şimdi bırakın İtalya’ya Lazanya yemeye gitmeyi, evinde eşinin elinden yapılmış makarnayı yemeyenleri biliyorum”

TEDBİRSİZ YAŞAYANLARIN AKIBETİ DOZER KEPÇESİYLE GÖMÜLMEK OLUYOR

Korona’nın kendisi bir yandan, korkusu bir yandan Türkiye ve Dünya’da huzur bırakmadığını kaydeden Aka, “Bu illeti daha iyi anlayabilmek için insanların arada bir de olsa herhangi bir üniversite hastanesine gidip birkaç saatliğine gözlem yapmaları gerekiyor. Hala maskesiz dolaşan, hijyenden uzak yaşayan ve sosyal mesafe bilincinden yoksun insanlar olduğunu görüyoruz. Bunlar toplumun potansiyel ölüleridir. Bunlar için benim tanımım bu. Böyle davrananlar eninde sonunda Korona’nın pençesine düşüyor ve akıbetleri de dozerle gömülmek oluyor. Benim içimin yandığı ise, bunların bilinçli ya da bilinçsiz temas ettiği günahsız insanların da aynı akibeti yaşıyor olmalarıdır” dedi

KORONA’DAN EN BÜYÜK DARBEYİ SANAT DÜNYASI YEMİŞTİR

Korona’nın vurduğu sektörler arasında sanat dünyasının da önemli ölçüde yara aldığını hatırlatan Aka, Şu an en kötü durum sanat camiasında yaşanıyor. Sanatçılar hassas insanlar. Bir kristal vazo bile onların yanında daha sağlam. Bir şarkıcının, bir sinema emekçisinin bugün içinde bulunduğu durum anlatılmaz yaşanır.  Kaldı ki mesleği enstrüman çalmak olanlar arasında bir süre önce başlayan intiharlar aldı başını gidiyor. Bunların hiç biri medyada yer almıyor ama danışmanlar olarak bizim günlerimizin büyük bölümü bir cenazeden ötekine yetişmeye çalışmakla geçiyor” dedi

İŞTE SİZE SAHNE SANATÇISININ BİR GECESİ

Salgının ve korkusunun kenarda birikmiş parası olanları fazlaca etkilemediğini söyleyen Aka, bu süreçte en büyük vurgunu hayatı günü birlik yaşayanların yediğine dikkat çekerek, Solisti solist yapan arkasında çalan saz ve sazcısıdır. Solist bir gecede binlerce lirayı alır, kuliste kıyafetini değiştirir, özel aracına atladığı gibi gazinodan ya da konser alanından uzar gider. Geride kalan sazendedir. Hepsinin fiyatı bellidir. Menajer o gecenin standart ücretlerini takdim eder ve bir süre sonra oda uzar gider. Bu insanlara ödenen paralar bellidir. Bu para evlerinde iki kap yemek pişirtecek bir meblağdır. Yanına açacağı bir küçük rakıdır, o da onun keyfidir. Ertesi gün istesen de cebinde parası yoktur. O gece sahneye çıkacaktır, bir soliste çalacaktır ondan alacağı yevmiye ile evinin ertesi gün ki nafakasını çıkaracaktır. Şimdi soruyorum ben size: Bu adamın para biriktirme gibi bir şansı var mıdır?”

BAZILARINI BU ÖRNEĞE DAHİL ETMİYORUM

“Bu arkadaşlarımız arasında fiyatı biraz daha yüksek olanlar yok değil tabi, var. Onları tenzih ediyorum” diyen Aka, sazendeleri yöneten şeflerin bir tık daha yüksek fiyatlarla işlerini yaptığını belirterek, “Bunlar arasında akıllı, zeki insanlar var kuşkusuz. Onlar üç kazandıklarının ikisini bankaya koyan tiplerdir. Bunlar için karada ölüm yok deriz. Fakat buna rağmen hepsi böyle değildir. Üç kazandığını daha evlerine gitmeden dışarıda harcayanlar vardır. Bunların durumu sahnede yönettiği bir darbukacının, bir kemani yada kanuninin durumundan daha hazindir”

GELSİN İNTİHARLAR GİTSİN ÖLÜMLER

Şimdilerde sanat camiası art arda gelen intiharları konuşuyor. Selçuk Aka’da bunu konuşanlardan. Anlatırken gözleri nemleniyor ünlü danışmanın.
Bir çok saz üstadının işsizlikten kaynaklanan nedenlerle çareyi ölümde aradıklarını hatırlattığımızda işaret parmağını iki dudağının üzerine koyuyor ve bu hareketiyle bize ‘Susun’ diyor.

HER BİRİ AYRI BİR DEĞER VE ÖZEL İNSANLARDI

Çünkü Aka kulağına gelenleri değil bildiklerini anlatmaya hazırlanıyor. Söze şöyle giriyor sevilen danışman, Bu konu zurnanın zart dediği yerdir. Bu konu sözün bittiği yerdir. Bu konu toprağa düşen hayatların bir daha geriye gelmeyecek olmasıdır.”
“İnatla isim vermeyeceğim. Anlatacak mıyım evet anlatacağım. Yıllarını ünlülerin arkasında enstrüman çalmaya vermiş, hayatlarını sazlarına ve solistlere adamış insanlardır o gidenler. Her biri ayrı bir değer, her biri çok özel insanlardır onlar.” diyerek giriyor söze ve başlıyor anlatmaya;

KORONA İŞİ, İŞSİZLİK İNSANI ÖLDÜRDÜ

“Korona ile başladı sanat dünyasında çöküş. Hiç kimsenin aklına gelmezdi gözün görmediği bir varlığın koca bir dünyada düzen değiştirebileceği. Kimsenin aklına gelmezdi öldürme görevini Azrail’in elinden alacağı. Korona’nın öldürdüğü insanların yanında bir de bu illetin yol açtığı ekonomik kriz sonucu intihar ederek ölenler var bu toplumda. Sayıları yüzü geçti. Son birkaç ay arttı bu intiharlar. Hepsinin altında aynı neden ve gerekçe var. ‘İşsizlik’… Hepsi gırtlaklarına kadar borca girdi. Battılar tabiri caizse. Bu batış yaşamlarının sonu oldu. Bu insanlar hırsızlık bilmez, bu insanlar haram yol bilmez. Namus kavramını en yüksek perdeden yaşayan insanlardır bunlar. Bildikleri tek şey ihtisasını yaptıkları sazı çalmak, iş bitiminde de kendilerine verilecek 400’er ya da 600’er lira parayı alıp evlerine çocuk çocuklarına götürmek. İşte onların hayatları budur, bundan ibarettir. Bunun dışında yapabilecekleri ikinci bir işleri yoktur sahne sanatçılarının. Büyüsüne kapıldıkları o ışıltılı dünyada iyi bir performansa odaklı yaşar bu insanlar. Solistler, onların sırtında bu yerlere gelmişlerdir. Bir sazendenin intihar nedenli cenazesine kendi gurup arkadaşlarından ve mahalledeki üç beş komşusundan başkası gelmez. Bir de haberimiz olmuşsa bizler varızdır o cenazelerde. Hele şimdi ölenler için cami avlusundan kalkmakta yok. Doğrudan mezarlığa giden cenazeler burada bir imam ve üç gömücünün kıldığı namaz sonrası defnedilirler mezarlarına.”

BİZİM SONUMUZUN NE OLACAĞI BELLİ Mİ?

Ve anlattıklarına noktayı şöyle koyuyor usta danışman, “Son günlerde artan sanatçı intiharlarının altında Korona nedenli dev bir işsizlik var. İşsizliğin getirdiği dağ gibi borçlar ve ödenemeyen borçlardan kaynaklanan koca bir çaresizlik var. Şimdi bu insanların en yakınında ki bir isim olarak size soruyorum : Bu durum sizin ya da bizim başımıza gelmiş olsaydı biz ne yapardık? Onların çare diye limanına sığındıkları ölüm, onlar için kurtuluş oldu. Peki bu sorunları biz yaşıyor olsaydık ve onların tercih ettiği yoldan gitseydik bizim ölümümüzün adı ne olurdu? Ne derlerdi arkamızdan? Hiç bunu düşündük mü?”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa